Ekobiznes – pozyskiwanie miodu naturalnego

Spożywanie ekologicznej żywności jest dzisiaj na topie. Konsumenci chcą odżywiać się zdrowo, mając świadomość negatywnego wpływu na zdrowie chemicznych dodatków, takich jak konserwanty, sztuczne barwniki czy wzmacniacze smaku. Ekologiczny biznes może w związku z tym przynieść całkiem zadowalające zyski. Warto postawić między innymi na założenie własnej, lokalnej pasieki na wsi. Jest to zajęcie przede wszystkim dla pasjonatów, którym zależy na propagowaniu zasad ekologii oraz zdrowego stylu życia.

W jaki sposób założyć ekologiczną pasiekę?

miód naturalny magazyn moiduPozyskiwanie naturalnego miodu wymaga spełnienia szeregu rygorystycznych norm, zawartych w rozporządzeniu Komisji Europejskiej Dz.U.L 189 20.7.2007 s.1 Art.13 rozp.889. Przede wszystkim pasieka powinna znajdować się z dala od ruchliwych dróg, autostrad, spalarni czy wysypisk śmieci, co ma zapobiec przedostaniu się szkodliwych substancji do miodu.

W odległości do 3 kilometrów od miejsca umieszczenia uli, nie mogą być poza tym hodowane jakiekolwiek rośliny z użyciem chemicznych środków ochronnych. Wszelka roślinność powinna być uprawiana metodami ekologicznymi. Ważne jest następnie to, aby na terenie prowadzenia pasieki nie dochodziło do przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza, wody oraz gleby.

Komisja Europejska przedstawiła również wytyczne dotyczące wykonania uli dla pszczół. Powinny one powstać z naturalnych materiałów, takich jad drewno czy słoma. Zakazane jest natomiast stosowanie klejów czy toksycznych farb. Czysty musi być także wosk, który nie może zawierać jakichkolwiek środków roztoczobójczych. Pszczoły w ekologicznej pasiece nie mogą być natomiast dokarmiane innym pokarmem niż uznawany za eko. Nie można podawać im ponadto jakichkolwiek antybiotyków. Sam miód powinien być zaś wolny od syntetycznych składników oraz konserwantów. Poza tym należy pamiętać o tym, że pasieka musi spełniać normy pod kątem higieny, a rozpoczęcie produkcji naturalnego miodu poprzedza co najmniej roczny okres przejściowy.

Poza tym pszczelarze z ekologicznych pasiek winni pamiętać o obowiązkach związanych z ewidencjonowaniem wykonywanych prac oraz sprzedażą miodu. Ciąży na nich ponadto obowiązek etykietowania każdego słoika takimi danymi jak zwłaszcza data rozlewu miodu, miejsce pochodzenia, data przydatności, wartość odżywcza oraz warunki przechowywania.

Czy taki biznes jest opłacalny?

Założenie i prowadzenie pasieki pozwala generować średnie zyski na poziomie około 4 000 – 6 000 zł miesięcznie. Przychody są w głównej mierze zależne od pogody – mogą ulec zmniejszeniu w przypadku wahań temperatury czy występowania anomalii pogodowych.

Planując założenie lokalnej pasieki należy znaleźć odpowiednie miejsce, najlepiej położone na terenie wiejskiej miejscowości. Konieczne jest następnie poniesienie szeregu kosztów inwestycyjnych, do których zalicza się m.in. zakup uli, rodzin pszczelich, kombinezonu pszczelarskiego, ramek, filtrów, szczoteczki do czyszczenia, słoików czy podkurzacza. Początkowa kwota inwestycji może wynieść około 7 tysięcy złotych. Trzeba poza tym doliczyć koszty związane z promocją. Będą one zależne od tego, czy zdecydujemy się na pasiekę prowadzoną jedynie lokalnie, czy też dodatkową sprzedaż internetową. Założenie strony www to dodatkowy koszt w granicach tysiąca złotych.

Podsumowanie

Lokalna wiejska pasieka produkująca naturalny miód to zatem ciekawy pomysł na średnio dochodowy biznes. Warto podjąć się takiego wyznawania zwłaszcza w przypadku, kiedy identyfikujemy się z wartościami ekologicznymi. Przykład lokalnej pasieki, wytwarzającej miód wyłącznie naturalnymi metodami, znajdziemy m.in. na stronie http://api-inhalacje.pl – miody naturalne.

 pasieka laszczych

Scroll to top