Zakładanie działalności gospodarczej

Założenie działalności gospodarczej
– najpierw dobra analiza, potem formalności

Zakładanie działalności gospodarczejJeszcze kilka lat temu zakładanie działalności gospodarczej wiązało się z wielodniową wędrówką po urzędach, co wiele osób skutecznie zniechęcało do rozpoczynania przygody z własnym biznesem. Dziś jest zdecydowanie prościej – wystarczy wizyta w urzędzie miasta lub gminy i wypełnienie jednego wniosku.

Przed wizytą w urzędzie, a nawet przed zrezygnowaniem z pracy na etacie warto jednak zastanowić się, czy działalność gospodarcza faktycznie będzie na tyle dochodowa, że będzie można spokojnie się z niej utrzymać. Szczególnie początki są trudne, dlatego warto mieć odpowiednie zaplecze finansowe na wypadek, gdyby pierwsze miesiące przynosiły niewielki dochód. Często potrzebne są też środki na start – wynajęcie lokalu, kupno niezbędnego sprzętu, zainwestowanie w towar. Kwestie finansów warto przeanalizować bardzo dokładnie, aby start działalności nie wiązał się z finansową katastrofą. Przyszły właściciel własnej firmy powinien również zbadać rynek i sprawdzić, czy na jego towary czy usługi w ogóle będzie zapotrzebowanie. Przykładowo – inwestowanie w butik z ubraniami w sytuacji, gdy w pobliżu znajdują się dwie potężne galerie handlowe, może okazać się pomysłem kompletnie nietrafionym. Im większa jest konkurencja na danym rynku, tym mniejsze szanse ma nowa firma, która dopiero startuje z działalnością. Chyba, że ma wyjątkowo konkurencyjne ceny lub atrakcyjne oferty dodatkowe.

Składanie wniosek CEIDG-1
przebiega szybko i sprawnie

wniosek CEIDG-1Osoba, która zakłada działalność gospodarczą, wypełnia specjalny wniosek CEIDG-1, w którym podaje, między innymi nazwę i adres prowadzenia działalności, numery PKD określające profil/branżę firmy, a także formy opodatkowania. Idąc do urzędu warto być do tego dobrze przygotowanym i wszystko mieć przemyślane odpowiednio wcześniej. Po złożeniu podpisu na wniosku działalność można uznać za rozpoczętą. Osoby, które planują być płatnikami VAT, musza jeszcze w urzędzie skarbowym złożyć wypełniony formularz VAT-R, natomiast każdy świeżo upieczony przedsiębiorca powinien w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności pójść do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i złożyć druk ZUS ZUA. To wszystko, na dalszym etapie można zająć się rozwijaniem własnej działalności.

Księgowa lub biuro księgowe
może okazać się rozwiązaniem na medal

Biuro księgowe lub księgowaProwadzący własną działalność gospodarczą powinni zastanowić się, czy nie powierzyć swoich spraw finansowo-księgowych wykwalifikowanemu biuru księgowemu. Przyda się to szczególnie w przypadku osób, które zajmować się planują pracą twórczą, a nie mają głowy do finansów, tabelek czy wypełniania formularzy. Zewnętrzne usługi księgowe oferuje wiele firm, większość spraw można załatwiać wirtualnie, dzięki czemu nie ma konieczności wizyty u księgowej za każdym razem, gdy trzeba wystawić fakturę. Biuro księgowe nie jest rozwiązaniem drogim, a zapewnia spokojny sen i oszczędza sporo czasu. Kto chce na spokojnie zająć się prowadzeniem działalności, powinien wybrać właśnie taką opcję.

Scroll to top